Cukrzyca – w każdym wieku?

Na podstawie poradnika Mam cukrzycę typu 1 pod redakcją naukową prof. dr hab. n.med. Agnieszki Szypowskiej

Cukrzyca?

Jeśli u Ciebie lub kogoś z Twojej rodziny, zwłaszcza u dziecka, rozpoznano cukrzycę typu 1, możesz się poczuć jak jedyny człowiek dotknięty tym problemem. Bądź jednak świadom, że nie jesteś sam.


Szacuje się, że na całym świecie cukrzycę typu 1 ma

około 497 tysięcy dzieci, które nie ukończyły jeszcze 14 lat.

Ponadto co roku rozpoznaje się cukrzycę u ponad 79 tysięcy młodych pacjentów.


Liczba nowych zachorowań stale rośnie, średnio o około 3% rocznie, a jej największy wzrost obserwuje się u dzieci najmłodszych, do piątego roku życia. Oznacza to, że osoby chorujące na cukrzycę można spotkać wszędzie: w przedszkolu, szkole i na uczelni, w klubie sportowym i na obozie narciarskim.

Na cukrzycę chorują również sławni sportowcy, politycy, aktorzy, biznesmeni. Często nawet nie domyślamy się, że osoba, z którą pracujemy, która mieszka za ścianą, obok której stoimy w kolejce czy w autobusie, choruje na cukrzycę.

U Ciebie lub Twojego dziecka wykryto cukrzycę i wydaje Ci się, że nagle świat runął, a życie zmieniło barwy. To reakcja powszechna – większość osób z cukrzycą i ich bliskich tak właśnie reaguje ale jest to stan przejściowy.

Opanujesz cukrzycę i wszystko wokół odzyska właściwy wymiar. Zamierzamy Ci w tym pomóc.

Co stanowi problem?

 Otóż w organizmie chorego zabrakło insuliny. Aby wrócić do swojej poprzedniej aktywności i codziennych zajęć, musisz nauczyć się w odpowiedni sposób dawkować insulinę.

W przypadku małego dziecka – tę umiejętność muszą opanować rodzice.

Wiele osób sądzi, że cukrzyca typu 1 to choroba ciężka i nieuleczalna, wiedz jednak, że w ciągu ostatnich lat nastąpił ogromny postęp w terapii insuliną. Współczesne metody leczenia dają nie tylko szansę życia, ale także pozwalają one na życie pełne i barwne:

  • na uprawianie sportu,
  •  spotkania z przyjaciółmi,
  • dalekie podróże
  • smakowanie egzotycznych potraw,
  • zdobycie upragnionego zawodu,
  • założenie rodziny.


Po prostu normalne życie!

 

Uczeni na całym świecie pracują nad coraz nowocześniejszymi metodami leczenia cukrzycy: nowymi rodzajami insuliny, przeszczepami komórek produkujących insulinę, sztuczną trzustką itd. Najnowsze osiągnięcia techniki pozwalają na uzyskanie bardzo dobrego wyrównania cukrzycy bez dużych ograniczeń w codziennym życiu.

Jeśli wydaje Ci się, że zastrzyki za pomocą penów z cieniutkim ostrzem oraz pomiary zawartości cukru we krwi pochodzącej z nakłuwanego palca to kłopotliwe i wyjątkowo nieprzyjemne doznania, pamiętaj, że do niedawna do zastrzyków używało się szklanych strzykawek, które trzeba było wygotowywać, a zawartość cukru we krwi można było zmierzyć wyłącznie w laboratorium medycznym.

Nauka i technika szybko postępują naprzód – wkrótce możemy się spodziewać nowych rozwiązań w insulinoterapii.


Pamiętaj!

Rozpoznanie cukrzycy to szok dla każdego,

ale nie jesteś sam!

 

Nauczysz się samodzielnie kontrolować swoją chorobę, a pomogą Ci w tym specjaliści:

  • lekarz,
  • pielęgniarka,
  • dietetyk,
  • psycholog.

Zasady samoleczenia nie są trudne, poradzisz sobie znakomicie.